90th Academy Award Nominations

Tanya Hart shares a moment with Jordan Peele on the SAG Awards red carpet.

Tanya Hart shares a moment with Jordan Peele on the SAG Awards red carpet.

Nominations for the 90th Academy Awards

Tanya Hart with the Hollywood Live report on the 90th Academy Awards nominees:

Performance by an actor in a leading role

  • Timothée Chalamet in “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis in “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya in “Get Out”
  • Gary Oldman in “Darkest Hour”
  • Denzel Washington in “Roman J. Israel, Esq.”

Performance by an actor in a supporting role

  • Willem Dafoe in “The Florida Project”
  • Woody Harrelson in “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins in “The Shape of Water”
  • Christopher Plummer in “All the Money in the World”
  • Sam Rockwell in “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Performance by an actress in a leading role

  • Sally Hawkins in “The Shape of Water”
  • Frances McDormand in “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie in “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan in “Lady Bird”
  • Meryl Streep in “The Post”

Performance by an actress in a supporting role

  • Mary J. Blige in “Mudbound”
  • Allison Janney in “I, Tonya”
  • Lesley Manville in “Phantom Thread”
  • Laurie Metcalf in “Lady Bird”
  • Octavia Spencer in “The Shape of Water”

Best animated feature film of the year

  • “The Boss Baby” Tom McGrath and Ramsey Naito
  • “The Breadwinner” Nora Twomey and Anthony Leo
  • “Coco” Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  • “Ferdinand” Carlos Saldanha
  • “Loving Vincent” Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Achievement in cinematography

  • “Blade Runner 2049” Roger A. Deakins
  • “Darkest Hour” Bruno Delbonnel
  • “Dunkirk” Hoyte van Hoytema
  • “Mudbound” Rachel Morrison
  • “The Shape of Water” Dan Laustsen

Achievement in costume design

  • “Beauty and the Beast” Jacqueline Durran
  • “Darkest Hour” Jacqueline Durran
  • “Phantom Thread” Mark Bridges
  • “The Shape of Water” Luis Sequeira
  • “Victoria & Abdul” Consolata Boyle

Achievement in directing

  • “Dunkirk” Christopher Nolan
  • “Get Out” Jordan Peele
  • “Lady Bird” Greta Gerwig
  • “Phantom Thread” Paul Thomas Anderson
  • “The Shape of Water” Guillermo del Toro

Best documentary feature

  • “Abacus: Small Enough to Jail” Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
  • “Faces Places” Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
  • “Icarus” Bryan Fogel and Dan Cogan
  • “Last Men in Aleppo” Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
  • “Strong Island” Yance Ford and Joslyn Barnes

Best documentary short subject

  • “Edith+Eddie” Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
  • “Heaven Is a Traffic Jam on the 405” Frank Stiefel
  • “Heroin(e)” Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
  • “Knife Skills” Thomas Lennon
  • “Traffic Stop” Kate Davis and David Heilbroner

Achievement in film editing

  • “Baby Driver” Paul Machliss and Jonathan Amos
  • “Dunkirk” Lee Smith
  • “I, Tonya” Tatiana S. Riegel
  • “The Shape of Water” Sidney Wolinsky
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” Jon Gregory

Best foreign language film of the year

  • “A Fantastic Woman” Chile
  • “The Insult” Lebanon
  • “Loveless” Russia
  • “On Body and Soul” Hungary
  • “The Square” Sweden

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Darkest Hour” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • “Victoria & Abdul” Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • “Wonder” Arjen Tuiten

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Dunkirk” Hans Zimmer
  • “Phantom Thread” Jonny Greenwood
  • “The Shape of Water” Alexandre Desplat
  • “Star Wars: The Last Jedi” John Williams
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Mighty River” from “Mudbound”
    Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
  • “Mystery Of Love” from “Call Me by Your Name”
    Music and Lyric by Sufjan Stevens
  • “Remember Me” from “Coco”
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “Stand Up For Something” from “Marshall”
    Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
  • “This Is Me” from “The Greatest Showman”
    Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Best motion picture of the year

  • “Call Me by Your Name” Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
  • “Darkest Hour” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
  • “Dunkirk” Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
  • “Get Out” Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
  • “Lady Bird” Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill, Producers
  • “Phantom Thread” JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
  • “The Post” Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
  • “The Shape of Water” Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

Achievement in production design

  • “Beauty and the Beast” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • “Blade Runner 2049” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • “Darkest Hour” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • “Dunkirk” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • “The Shape of Water” Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best animated short film

  • “Dear Basketball” Glen Keane and Kobe Bryant
  • “Garden Party” Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • “Lou” Dave Mullins and Dana Murray
  • “Negative Space” Max Porter and Ru Kuwahata
  • “Revolting Rhymes” Jakob Schuh and Jan Lachauer

 

Best live action short film

  • “DeKalb Elementary” Reed Van Dyk
  • “The Eleven O’Clock” Derin Seale and Josh Lawson
  • “My Nephew Emmett” Kevin Wilson, Jr.
  • “The Silent Child” Chris Overton and Rachel Shenton
  • “Watu Wote/All of Us” Katja Benrath and Tobias Rosen

Achievement in sound editing

  • “Baby Driver” Julian Slater
  • “Blade Runner 2049” Mark Mangini and Theo Green
  • “Dunkirk” Richard King and Alex Gibson
  • “The Shape of Water” Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  • “Star Wars: The Last Jedi” Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing

  • “Baby Driver” Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
  • “Blade Runner 2049” Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
  • “Dunkirk” Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
  • “The Shape of Water” Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
  • “Star Wars: The Last Jedi” David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

 

Achievement in visual effects

  • “Blade Runner 2049” John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
  • “Guardians of the Galaxy Vol. 2” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
  • “Kong: Skull Island” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
  • “Star Wars: The Last Jedi” Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
  • “War for the Planet of the Apes” Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Adapted screenplay

  • “Call Me by Your Name” Screenplay by James Ivory
  • “The Disaster Artist” Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • “Logan” Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
  • “Molly’s Game” Written for the screen by Aaron Sorkin
  • “Mudbound” Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Original screenplay

  • “The Big Sick” Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • “Get Out” Written by Jordan Peele
  • “Lady Bird” Written by Greta Gerwig
  • “The Shape of Water” Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” Written by Martin McDonagh